Skip to main content

Lagledare SM

Lagledare SMVästerås ArenaMälarenergi Arena
OnsdagDisco Solo – Superstar JII-V, Champion och SMDisco Solo – Brons, Silver, Guld, Star alla åldrar och Superstar B-JI
LagledareMarcus Rydholm 076-391 49 54Zydrune Andersson 073-416 14 65
TorsdagSlow Solo – Guld U/V, Star, Champion och SMSlow Solo – Brons, Silver och Guld
Slow Duo – Guld, Champion och SMSlow Duo – Brons och Silver
Disco Duo – Superstar, Champion och SMDisco Duo – Brons, Silver, Guld och Star
LagledareJohanna Jansson 070-855 99 00Jenny Herlin 073-993 74 36
FredagHiphop BattleHiphop Duo – Brons, Silver, Guld och Superstar
Hiphop Solo – Superstar JII/V, Champion och SMHiphop Solo – Brons, Silver, Guld, Star alla klasser och Superstar B och JI
LagledareTine Mollerup 070-275 85 38Camilla Karlsson 073-397 77 73
LördagModernt Solo – Brons, Silver och GuldPopping Solo – Champion och SM
Jazz Solo – Brons, Silver och Guld
Improvisation – Champion och SM
LagledareAnette Arvidsson 070-676 98 65Popping: Tine Mollerup 070-275 85 38
SöndagJazz och modernt duoArtistic Ballroom samtliga klasser
LagledareMarcus Rydholm 076-391 49 54Pernilla Fritz 070-366 86 15

Sommarkurser

Fortsätt dansa ytterligare några veckor, eller testa en ny stil! Vi erbjuder följande sommarkurser med start i maj:

Latin Fitness 6/5 Mån 18.50-19.50 4 ggr 500:- Anmälan här: https://dans.se/dansinstitutet/shop/?event=216625&info=1

Latin & Show 16/ Tors 20.20-21.20 3 ggr 350:-  Anmälan här: https://dans.se/dansinstitutet/shop/?event=216626&info=1

Disco slow från 9 år 13/5 Mån 17.45-18.45 4 ggr 500:-  Anmälan här: https://dans.se/dansinstitutet/shop/?event=216627&info=1

TTG disco från 7 år 13/5 Mån 16.45-17.45 4 ggr 500:-  Anmälan här: https://dans.se/dansinstitutet/shop/?event=216630&info=1

Commercial nybörjare + fortsättning från 13 år 15/5 Ons 19.15-20.15 3 ggr 350:-  Anmälan här: https://dans.se/dansinstitutet/shop/?event=216634&info=1

Hiphop nybörjare från 8 år 16/5 Tors 18.30-19.30 3 ggr 350:-  Anmälan här: https://dans.se/dansinstitutet/shop/?event=216637&info=1

Commercial avancerad från 13 år 16/5 Tors 20.20-21.20 3 ggr 350:-  Anmälan här: https://dans.se/dansinstitutet/shop/?event=216638&info=1

När är min sista danslektion?

När är min sista danslektion för terminen?

Vårterminen avslutas med en “öppen” danslektion på samtliga dansklasser. Föräldrar är välkomna in i salen. Önskar du dansa ytterligare några veckor finns det sommarkurser på hemsidan från och med 16e april. Höstterminens kurser presenteras 1 juni och terminen avslutas då med elevshower på Sandra Nöje.

Måndag
Sal 1Sal 2
16.45-17.15 3 år 29/418.00-18.45 Balett/ show 6/5
17.15-18.00 6år 29/418.45-19.30 D/H fortsättning 6/5
18.00-18.45 AB brons/ silver 29/4
18.50 -19.50 LF 29/4
Tisdag
Sal 1Sal 2
16.30-17.00 5 år 30/416:10-17.00 Dansmix 60+ 9/4
17.00-18.00 Disco Guld/Star 28/5 ( inställt v.19)17.00-17.45 Slow från 10 år 14/5 ( inställt v.19)
17.45-18.30 Disco fortsättning 8+ 14/5 ( inställt v.19)18.30-19.30 Solo latino Övad nivå 30/4
18.30-19.30 Hiphop avancerad 4/6 ( inställt v.19)19.30-20.20 Slow Star & Champion 4/6 ( inställt v.19)
19.30-20.20 Solo latino grundnivå 30/4
20.20-21.20 Disco koreografi avancerad 4/6 ( inställt v.19)
Onsdag
Sal 1Sal 2
16:45-17:15 4 år 1/518.20-19:10 Solo Latino nybörjare 15/5 ( inställt v.19)
17.15-18.00 7 år 1/519.15- 20.30 Jazz 40 + 15/5 ( inställt v.19)
18.00-18.45 Disco övad från 9 år 1/5
18.45-19.15 TTG brons/silver/ guld 22/5
19.15-20.15 Commercial fortsättning 1/5
20.15-21.15 Commercial nybörjare 1/5
Torsdag
Sal 1Sal 2
16.00-16.45 Konstnärligt tävling: 6/6 ( inställt v.19)16:10-17.00 Solo Latino 60 + 18/4
16.45-17.45 Disco Brons/ silver 6/6 ( inställt v.19)17.00-17.45 Disco / Hiphop nybörjare 2/5
17.45.18.30 TTG brons/ silver 6/6 ( inställt v.19)18.30-19.15 Balett öppen nivå från 10 år 25/4
18.30-19.20 Artistic Ballroom från guld 2/519.20-20.20 Solo Latino: 16/5 ( inställt v.19)
19-20-20.20 TTG Superstar/ Champion: 6/6 ( inställt v.19)
20-20.21.20 Dansmix fortsättning: 25/4
Söndag
Sal 1Sal 2
12.00 4 år 5/515.15 AB nyb alla åldrar 12/5
12.30 5 år 5/516.00 AB fortsättning 12/5
13.00 3 år 5/5
13.45 6 år 5/5
14.30 Hiphop 28/4
15:15-16.00 Showkids 7 år 28/4
16:00-16.45 Showkids 8+9 år fortsättning 28/4
16.45-17.30 Showkids 8+9 28/4
17.30-18.15 Slow brons alla åldrar 2/6
18.15-19.15 TTG guld +star 2/6
19-15-19-45 Slow silver & guld alla åldrar 2/6
19:45-20:45 Commercial avancerad 26/5

Startlista och schema klubbmästerskap

Nedan ser du ett preliminärt tidsschema för tävlingsdagen den 13e april. Tänk på att komma i tid och ta med egna säkerhetsnålar. Vi ser fram emot en härlig tävlingsdag tillsammans med er.  

Avprickning 09.30-09.45 

Uppvärmning: 09.45-09.55

Tävlingsstart 10.00 

7-8 år

Disco Solo Första tävling- Direkt final

1.Signe Canslätt

2.Alva Lindgren

3.Ellen Hjertqvist

4.Vera Durdel

5.Julia Karlsson

6.Novali Andersson

Disco Solo Bronsklass – Direkt final

7.Lovisa Sand 

8.Juni Stjernberg

9.Minea Solebäck

Prisutdelning  

Disco Duo Första tävling- Direkt final

4.Vera Durdel & Julia Karlsson

Prisutdelning  

Hiphop Solo Första tävling – Direkt final

1.Signe Canslätt

2.Alva Lindgren

3.Ellen Hjertqvist

4.Vera Durdel

5.Julia Karlsson

6.Novali Andersson

Hiphop Solo Bronsklass- Direkt final

7.Lovisa Sand

8.Juni Stjernberg

9.Minea Solebäck

Prisutdelning  

Hiphop duo första tävling- Direkt final

4.Vera Durdel & Julia Karlsson

Prisutdelning  

10.45

11+

Disco Solo Bronsklass – Direkt final

10.Juni Jeppsson

11.Hedda Kryssing

12.Lilly Edström

13.Wilma Cederlund 

14.Lovisa Fransén

15.Alice Hjertqvist

16.Alice Nordström

Disco duo – Direkt final

15.Haylie Kronstrand & Alice Hjertqvist

10.Juni Jeppsson & Hedda Kryssing

12.Lilly Edström & Wilma Cederlund

23.Livia Hild & Edith Dahlin

Hiphop Solo Första tävling – Direkt final

17.Molly Brixin

18.Stella Marceteau

19.Elin Persson

Hiphop Solo Bronsklass – Direkt final

13.Wilma Cederlund

20.Emilia Ohlsson

16.Alice Nordström

21.Siri Berntsson

Hiphop duo – Direkt final

18.Stella Marceteau & Molly Brixin

20.Emilia Ohlsson & Alice Nordström

Disco Slow -Bronsklass alla åldrar – Direkt final

12.Lilly Edström

22.Edith Dahlin

23.Livia Hild

24.Noelia Jacobsson

21.Siri Berntsson

Artistic Ballroom – Första tävling alla åldrar Semifinal- Final

Jive

13.Wilma Cederlund

25.Alice Håkansson

26.Alicia Gustafsson

27.Vera Raaegaard

28.Inez Canslätt

29.Agnes Kaldner 

30.Ester Enlund

31.Linnea Blomberg

32.Clara Dahlberg

Chacha Semifinal- Final

13.Wilma Cederlund

25.Alice Håkansson

26.Alicia Gustafsson

27.Vera Raaegaard

28.Inez Canslätt

29.Agnes Kaldner 

30.Ester Enlund

31.Linnea Blomberg

32.Clara Dahlberg

Merengue Semifinal- Final

13.Wilma Cederlund

25.Alice Håkansson

26.Alicia Gustafsson

27.Vera Raaegaard

28.Inez Canslätt

29.Agnes Kaldner 

30.Ester Enlund

31.Linnea Blomberg

32.Clara Dahlberg

Bronsklass- alla åldrar

Jive Semifinal- Final

23.Livia Hild

33.Elin Rasmusson

22.Edith Dahlin

34.Moa Lövgren

24.Noelia Jacobsson

21.Siri Berntsson

35.Livia Schill

36.Astrid Fischer

Chacha Semifinal- Final

23.Livia Hild

33.Elin Rasmusson

22.Edith Dahlin

34.Moa Lövgren

24.Noelia Jacobsson

21.Siri Berntsson

35.Livia Schill

36.Astrid Fischer

Merengue- Direkt final

23.Livia Hild

33.Elin Rasmusson

24.Noelia Jacobsson

21.Siri Berntsson

35.Livia Schill

36.Astrid Fischer

Salsa- Direkt final

23.Livia Hild

33.Elin Rasmusson

22.Edith Dahlin

34.Moa Lövgren
21.Siri Berntsson

35.Livia Schill

Slut ca 12.00

Avprickning 12.45

Uppvärmning: 13.00-13.10

Tävlingsstart 13.15

Disco Solo Första tävling Direkt final

37.Ella Grenstadius

38.Hanna Persson

39.Linnea Tingström

40.Hilma Niklasson

41.Vilda Nykvist

Disco Solo Bronsklass Uttagning-Kvartsfinal-Semifinal-Final 

42.Awa Malm

43.Ellen Bok

44.Isabell J.O

26.Alicia Gustafsson

45.Olivia Linderö

46.Ella Engman Arvidsson

47.Nico Andersson

48.Lykke Dekker

49.Felice Hild

50.Lilly Elsrud

51.Haylie Kronström

29.Agnes Kaldner

52.Emelie Fransén

53.Elin Lind Borgelin

54.Meja Henriksson

55.Linnea Hjalmarsson

56.Ellen Nelson

31.Linnea Blomberg

24.Noelia Jacobsson

57.Wilma Valderby

58.Emilia Danielsson

36.Astrid Fischer

59.Melissa Gleisner 

Disco duo -Semifinal-Final

52.Emelie Fransén & Astrid Fischer

41.Vilda Nykvist & Alicia Gustavsson

43.Ellen Bok & Isabel J.O

45.Olivia Linderö & Agnes Kaldner

46.Ella Engman Arvidsson & Nico Andersson

48.Lykke Dekker & Betty Dahlin

57.Wilma Valderby & Emilia Danielsson

55.Linnea Hjalmarsson & Lilly Elsrud

Hiphop Solo Första tävling- Direkt final

37.Ella Grenstadius

39.Linnea Tingström

40.Hilma Niklasson

Hiphop Solo Bronsklass-Semifinal-Final

43.Ellen Bok

44.Isabell J.O

46.Ella Engman Arvidsson

47.Nico Andersson

49.Felice Hild

50.Lilly Elsrud

53.Elin Lind Borgelin

54.Meja Henriksson

55.Linnea Hjalmarsson

Hiphop duo bronsklass-Direkt final

43.Ellen Bok & Linnea Hjalmarsson

44.Isabell J.O & Lilly Elsrud

46.Ella Engman Arvidsson & Nico Andersson

54.Meja Henriksson & Elin Lind Borgelin

Slut ca 14.30

Klädschema avslutningen

Klädschema avslutningen

Öppning- och avslutningsnummer 20:00

Vit långärmad tröja (egen)

Vita byxor (egna)

Barfota (tå trosor)

Håret uppsatt i en låg bulle



Showkids 8+9 år söndag 16.00

Showdansen:

Valfritt svart och skor

Färgade kjolar (får ni på plats av dansskolan)

Discodansen:

Valfritt svart och skor

Tomtemössa



Showkids 7 år

Valfri överdel i rött eller vitt (behöver du låna något vitt eller rött, meddela Julia)

Svarta byxor

Valfria skor



Disco tisdag 17.45

Hawaiikjol (får ni på plats på Sandra)

Vitt linne

Valfria skor 

Håret uppsatt i två flätor + hår detaljer ( ex. spännen, hårband, blommor,hårband)



Disco onsdag 18.00

Håret uppsatt i bulle

Valfria tofflor

Tom resväska

Svart långärmad tröja + utsvängda svarta byxor

Egna säkerhetsnålar till rosa banden

Rosa band (får ni på plats av dansskolan)

Samtliga Artistic Ballroom klasser:

Egna tävlingskläder + skor



Commercial Söndag 19.15 

Dansen med stolar:

Svart långärmad tröja och utsvängda byxor + röda valfria detaljer

Röda glittriga hattarna ( får ni på plats av dansskolan) 

Rött läppstift

Utsläpps lockigt hår

Vita skor + vita strumpor

Dans 2:

Valfria kläder i 90´s stil 

Vita strumpor

Utsläppt hår



Commercial onsdag 19.15

Svart byxor + mörkgrön tröja

Bandana (får ni på plats av dansskolan)

Håret uppsatt i en låg Bulle

Valfria skor

Två svarta streck på kinderna 

(Vit sprayfärg för tyg)



Slow Söndag 17.15

Regnjacka + svart paraply

Valfritt ljus under

Barfota

Håret uppsatt i en låg bulle

Disco/ Hiphop (Hiphop)

Keps (får ni låna på plats på Sandra)

Mjukisbyxor + större hoodie eller sweatshirt

Valfria skor 

Valfria hörlurar 



Disco/ Hiphop (Disco) måndag 18.00

Valfritt linne under glitterlinne (får ni låna på plats på Sandra)

Svarta valfria byxor + skor

Volanger olika färger dansskolan?



Disco tisdag 17:00

Sverige-tema, gult och blått

Barfota



Hiphop tisdag 19:15

Frankrike-tema, fotbollskläder med rött, blått och vitt

Valfria skor



Slow tisdag 20:00

Jacka, vantar, tävlingsdräkt

Barfota



Konstnärlig dans torsdag 16:00

Jazz: Svarta hotpants, svart långärmad tröja. Lånar hatt/boa på plats

Modernt: Svarta hotpants, vit stor skjorta 



Disco torsdag 16:45

Norge-tema, svarta tights, rött, vitt, blått upptill

Barfota